Nargile İçmenin Püf Noktaları

Nargile İçmenin Püf Noktaları

Nargile içmenin keyfine varabilmek için; öncelikle çekimi iyi olan bir nargile seçmelisiniz. Nargilenin zor çekmesi özellikle yeni kullanıcı için yorucu olabileceği gibi baş ağrısı da yapabilir.

“Tahliye Siboblu” nargile kullanmak, içim kalitesini yükseltmek için çok yararlı bir düzenektir. İçim sırasında nargilenin yanması halinde, nargile tadında acılaşma olur ve bu durum, içim kalitesini düşürerek keyfinizi kaçırabilir. “Tahliye Siboblu” nargilelerde, marpuçtan üfleyerek şişe içinden acılaşmış dumanı tahliye edebilirsiniz, bu nedenle; “Tahliye Siboblu” bir nargile, daima daha doğru bir seçimdir.

Mükemmel bir içiş keyfi için; nargilenizin hava kaçırıp kaçırmadığını kontrol etmelisiniz. Hava kaçıran nargilede tütün, tam olarak yanmayacak, bu durumda; dumanla birlikte hava da çekilecek içim kalitesi düşecektir.

Tütün, lüleye sıkıştırılmadan, gevşek şekilde konulmalıdır. bu şekilde nargilenin çekişi kolaylaşacak, içimi daha zevkli olacaktır.

Tütünün saklanması çok önemlidir. Paketi açılan tütün, mutlaka hava almayan, ağzı hava sızdırmayan saklama kaplarında muhafaza edilmelidir. Tütün içindeki, ona tat veren ve uçucu olan aromaların uçması, tat kaybına neden olacaktır.

Tütün, lüleye konmadan önce, saklama kabı içinde, çatal veya benzeri bir araçla iyice karıştırılmalıdır. Böylece bekleme anında dibe süzülmüş olan hoş kokulu şerbet, tekrar tütüne aktarılmış olacak, lezzet kaybı doğmayacaktır.

Nargile tütününü sıkmamalı ve süzmemelisiniz, şerbet içerisinde istenilen tadı veren aroma, tatlandırmayı artırmak için glikoz,  tütünü tutuşturmadan duman çıkarmasını sağlayan gliserin, uzun süre bozulmamasını sağlayan koruyucular vardır. Bu maddelerin oranları da üretici firmalara ve ürün çeşitlerine göre farklılık göstermektedir. Bu durum üreticinin istediği tatları yakalaması ile ilgilidir. Bu maddeler 1 kg nargile tütününün yaklaşık %75 ini oluşturmaktadır. Aslında tütün burada taşıyıcı görevi görür, bütün tat ve lezzet bu şerbet içerisindedir. Şerbetin süzülmesi durumunda tat kaybı olacak tütünden istenilen verim alınamayacaktır.

Deri ve vinneks marpuçlar tütün çeşidine göre ayrılmalıdır. Bu marpuçların koku emici özelliği vardır. Aromalı tütünlerde marpucun bir kez kullanılması bile aroma kokusun marpuca sinmesine sebep olacaktır. Bir marpuç sürekli olarak tek çeşit ile kullanıldığında koku iyice marpuca sinecek ve içim kalitesi yükselecektir.

Deri ve vinneks marpuçlar uzun ömürlü değildirler. Üretildikleri ahşap, mukavva ve deri gibi malzemeler, nargilenin kullanım şartlarında oluşan nemden etkilenirler. Mukavva nemlenerek şişecek, marpucun çekimini güçleştirecektir. Marpuç derisinde nemden dolayı kararmalar oluşacaktır, bu durum marpucun çürümeye başladığını göstermektedir. Marpucun hortum bölümünde ona formunu veren teller mevcuttur, bu tel üzerindeki kaplama zamanla kabaracak ve paslanma yapacaktır, şişen mukavvadan ve eskimeye başlayan bu tel üzerinden içim esnasında küçük parçalar koparak içiciye kadar ulaşacak ve rahatsızlık verecektir.

Bir cevap yazın

Quick Navigation
×
×

Cart