Nargile Nasıl Hazırlanır

Nargile Nasıl Hazırlanır

Nargile, kullanıcın bir hortum ile sudan geçerek süzülen dumanı içine çekmesini sağlayan bir düzenektir ve geleneksel tütün içme aracıdır. Nargile içerken keyif almak istiyorsanız nargilenizin kurulumunu yaparken dışarıdan hava almasını önlemeniz gerekmektedir.

Nargilenin Hazırlanışı

Bütün nargile parçalarının temiz olduğundan emin olun.

Şişeyi yeteri kadar su ile doldurun. Şişeye konulan su miktarını iyi ayarlamanız gerekmektedir. Şişedeki su, serin içine bırakıldığında dalacağı kadar yüksek ve üstte duman için hava kalacak şekilde doldurmalısınız. Tahmini olarak ser borusu suya 2-3 cm kadar dalmalıdır.

İsteğinize bağlı olarak suya süt de ekleyebilirsiniz. Yalnızca süt koyduğunda tütün olarak cappucinolu veya benzeri tütün kullanmanızı tavsiye ederiz. Çünkü süt sudan daha yoğun olduğu için tütünü daha fazla süzecektir ve yumuşatacaktır. Ayrıca sütü standart bir nargile şişesi için bir su bardağı kadar ekleyeniz yoksa köpürme sorunu ile karşılaşabilirsiniz.

Şişenin içerisine 8-10 parça buz atabilirsiniz.

Uygun su veya süt seviyesini ayarladıktan sonra ser borusunun su içerisinde kalan kısmı 2-3 cm olduğuna dikkat edin.

Marpuçu ser üzerinde özel yuvasına hava boşluğu olmadan dikkatlice takın.

Marpucu nargile takımının deve boynu kısmına takarken silkon conta veya kâğıt parçası kullanabilirsiniz. Ahşap malzemeden yapılmış marpuçlar için bant kullanmak marpuca zarar verir. Deve boynuna giren ahşap parça nemlenir ve bu parça bantlanırsa çabuk deforme olur. Bu nedenle ahşap marpuçlar için bu bölüme nem alıcı vaya tam sızdırmaz bir malzeme kullanmanızı tavsiye ederiz.

Nargile gövdesinin üstündeki tepsiyi yerleştirin.

Bu tepsi sayesinde közlerin etrafa yayılmasını engellemiş olursunuz.

Ser ucunu kapatarak nargilenizden hava çekin eğer suda kabarcık oluşursa nargile hava alıyor demektir. Vidalama yerlerini kontrol edip tekrar deneyin.

Nargile için özel olan tütün lülelerini tütün haznesine tam dolacak şekilde doldurun.

Tütünlerin lüleye konulması nargilenin en önemli noktalarındandır. Aşırı şekilde bastırılıp ve sık tütün konulmamalıdır. Daha seyrek olarak ve hafif bir şekilde doldurulmalıdır.

Doldurulduktan sonra kalın nargile folyosu ile üstünü gergin bir şekilde kapatın.

Burada kullanılan folyo günlük hayatta kullanılan folyo değildir. Özel olarak nargile için üretilmiş kalınlığı fazla olan folyo kullanın.

Folyoya kürdan ya da nargile maşasının kenarındaki iğne ile delikler açın ve serin üst kısmına yerleştirin. Bu kısımda nargile hazırlamada oldukça önemlidir. Delikleri lülenin kenarlarında seyrek iç taraflarına doğru sıklaştırılarak delmelisiniz. Standart nargile lülesi için 12-15 delik yeterlidir.

Daha sonra yanan nargile közlerini folyo üzerine yerleştirin

Közü tam kararında koymanız gerekmektedir. Közleri nargile üzerine fazla koyarsanız tütün yanar ve dumanla birlikte acı bir tat ağzınıza gelir.

Közü eğer az koyarsanız kömür yeterince yanmaz ve ağzınıza hava gelir.

Başlangıç için 3 parça kömür devamında 2 parça kömür idealdir.

Nargile içime hazır olmuştur. İlk başta nargile hazırlamak oldukça zor gelecektir. Ancak birkaç kez yaptıktan sonra hazırlama süresiniz 2 dakika olacaktır.

Unutmayın nargilenin yakın arkadaşı sohbettir. Birkaç dostunuzu çağırın çay eşliğinde bu sohbetin tadını çıkarın. İyi içimler.

Nargileyi Kullandıktan Sonra ki Yapılacaklar

  • Lüle üzerine konulan köz, folyo ve tütünü atınız.
  • Lüleyi ve üst tepsiyi yıkayınız.
  • Seri ve marpucu çıkartınız.
  • Şişenin içindeki suyu boşaltıp ser ve şişeyi temizleyiniz.

Bir cevap yazın

Quick Navigation
×
×

Cart